Blog

Czym jest pantograf?

Od lat bezskutecznie walczysz z bałaganem w swojej szafie lub garderobie? Wciąż przybywa wieszaków, ale miejsca coraz mniej? W utrzymaniu porządku i lepszej kontroli tego, co się w szafie znajduje, pomoże pantograf. Czym jest i jakie wymogi powinna spełniać szafa, aby go zamontować, sprawdź w naszym wpisie.

Czym jest pantograf?

Pantografy to inaczej drążki teleskopowe, mające regulowaną szerokość. Ich mechanizmy wyposażone zostały w amortyzatory tłokowe, zapewniające sprawny powrót do pozycji pionowej. Pozwalają w sposób optymalny wykorzystać powierzchnię szafy, dlatego szczególnie polecane są do garderób wysokich i wąskich.

Ze względu na swoje właściwości, szczególnie chętnie zaopatrują się w nie osoby niskie lub niepełnosprawne, a także posiadacze szaf na wymiar oraz szaf wnękowych. Będą idealne do mebli z drzwiami przesuwnymi oraz z otwieranymi skrzydłami.

Wskazówki

Warto jednak przed kupnem pantografu zaznajomić się z jego podstawowymi właściwościami technicznymi oraz sposobami i warunkami montażu.

I tak, pantografy, które aktualnie dostępne są w sklepach, przewidują minimalną szerokość drążka 45 cm, a maksymalną 115 cm. Dlatego niemożliwy będzie ich montaż we wszystkich szafach.

Zanim przystąpisz do montażu pantografu, zaopatrz się w:

  • poziomicę
  • wkrętak
  • wkrętarkę
  • punktak

Ponadto pamiętaj, że pantografy montuje się do bocznych ścianek szafy, a drążki w pozycji złożonej powinny znajdować się 5 cm od sufitu szafy. Pantografy działają na zasadzie rozłożenia drążka, dlatego niezbędne jest zachowanie odpowiedniej przestrzeni przed szafą o powierzchni około 20-25 cm.

Z kolei jeżeli pod drążkiem teleskopowym będziemy chcieli umieścić drążek tradycyjny, wówczas odległość pomiędzy tymi drążkami powinna wynosić do 105 cm.

Niemniej ważna jest głębokość szafy, w której chcemy zamontować omawiany drążek. Zaleca się, by montować go w szafach o głębokości co najmniej 60 cm.

Omawiane rozwiązanie stanowi jeden z wygodniejszych sposobów przechowywania ubrań w szafie.

Wróć do bloga