Blog

Jak dbać o kosze cargo, aby służyły nam przez lata?

Kosze cargo są bardzo praktycznym rozwiązaniem do kuchni czy garderoby - zwłaszcza przy niewielkim metrażu, który pozostaje do zagospodarowania. Umożliwiają wygodne funkcjonowanie w codziennej przestrzeni, a do tego pasują do każdego stylu wnętrza. Mimo iż są one bardzo wytrzymałe i przemyślanie skonstruowane, to tak jak każdy sprzęt przy codziennej i nieuważnej eksploatacji, mogą z czasem działać nieco gorzej, niż zaraz po zamontowaniu. Zależy to jednak w głównej mierze od tego, jak dbamy o wyposażenie w przestrzeni mieszkalnej. Zwracając uwagę na drobne szczegóły możemy sprawić, że kosze cargo będą działać niezawodnie przez długie lata.

Jak skonstruowane są kosze i szuflady cargo?

Główną cechą tego rozwiązania jest konsktrukcja, czyli umieszczony kosz lub szuflada na specjalnie wysuwanej prowadnicy, co znacznie ułatwia dostęp do wszystkich przechowywanych rzeczy. Możliwości montażu jest wiele, dlatego bez żadnego problemu można dostosować układ systemu szufladowego do każdej przestrzeni. Najczęściej są montowane pod blatem, w formie wysokiej szafy, a także przy szafkach narożnych.

Kolejnym charakterystycznym elementem koszy typu cargo jest tzw. „cichy domyk”, polegający na tym, że drzwiczki od szuflad nie będą trzaskać przy zamknięciu, lecz będą na końcu zwalniały w taki sposób, aby same zamknęły się bez żadnego odgłosu. Zastosowane rozwiązania są nie tylko praktyczne przy użytkowaniu, ale również wytrzymałe - zwłaszcza zważywszy na to, że z danych przestrzeni (w których kosze cargo są montowane) korzystamy codziennie. Aby całość funkcjonowała niezawodnie przez kolejne lata, warto jednak zadbać o detale, aby przypadkiem niczego nie uszkodzić.

O czym należy pamiętać przy codziennym użytkowaniu?

Pierwsza kwestia dotyczy jednej ze wspomnianych charakterystycznych cech. Przede wszystkim nie należy zamykać szuflad na siłę, ponieważ można uszkodzić „cichy domyk”. Korzystając z koszy cargo należy działać z wyczuciem: bez niepotrzebnego szarpania, gwałtownego wyciągania/wpychania itp. Po poprawnym zamontowaniu system powinien chodzić płynnie, w związku z czym używanie siły jest całkowicie zbędne.

Drugą ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest to, aby nie przeciążyć kosza. Wszystko ma swoją wytrzymałość, dlatego też zbyt duże obciążenie może uszkodzić kosz, prowadnice i cały system. Oprócz tego nie zaszkodzi zadbać o czystość przestrzeni. Każda powierzchnia (zwłaszcza w kuchni) ulega zabrudzeniom lub nawet zachlapaniom, dlatego warto od czasu do czasu przetrzeć całe wyposażenie, tak aby brud nie nawarstwiał się. Zbyt późno usunięte zabrudzenie może zostawić niekorzystne ślady.

Na koniec warto dodać, że w razie jakiejkolwiek usterki czy problemu z poprawnym działaniem koszy cargo, dobrym pomysłem jest zgłosić się do firmy, która na co dzień zajmuje się dystrybucją tego rodzaju produktów. Samodzielna próba naprawy może skończyć się pogorszeniem sytuacji.

Wróć do bloga