Blog

Kilka pomysłów na funkcjonalną garderobę

Która kobieta nie marzy o jasnej, przestronnej garderobie, w której na specjalnie zaprojektowanych półkach, równo ułożone stoją ulubione szpilki, na wieszakach modne sukienki, a na specjalnie do tego przeznaczonym stojaku wiszą torebki na każdą okazję… Niestety, rzeczywistość naszych mieszkań okazuje się zupełnie inna. Często, ze względu na ograniczoną przestrzeń, niemożliwym okazuje się wydzielenie osobnej przestrzeni na garderobę. Jeśli jednak uda nam się oddzielić chociaż skrawek wolnego miejsca, warto zastosować przedstawione niżej rozwiązania, aby cieszyć się porządkiem w ubraniach.

Porządek

Zachowaniu porządku posłużą nie tylko półki czy standardowe wieszaki, lecz również, zwłaszcza w małych garderobach, pokrowce na ubrania. Warto wyposażyć się także w wiszący organaizer z przegródkami, doskonale nadający się na rozmaite drobiazgi, od akcesoriów fryzjerskich rozpoczynając, na popularnych skarpetkach-stopkach kończąc.

Doskonale sprawdzą się także systemy szuflad z mniejszymi i większymi przegródkami, wysuwane wieszaki na spodnie czy wysuwane kosze na bieliznę. Wysuwane półki na buty dopełnią całości wymarzonej garderoby.

Na ratunek…pantograf

Szczególną popularnością wśród właścicieli zwłaszcza niewielkich garderób, cieszą się pantografy, czyli inaczej drążki teleskopowe, o regulowanej szerokości. Wyposażone zostały w amortyzatory tłokowe, które zapewniają sprawny powrót do pozycji pionowej, co pozwala w sposób optymalny wykorzystać powierzchnię szafy. Doskonale nadają się do szaf na wymiar oraz szaf wnękowych, a także mebli z drzwiami przesuwnymi oraz z otwieranymi skrzydłami.

Montuje się je do bocznych ścianek szafy. Drążki w pozycji złożonej powinny znajdować się w odległości 5 cm od sufitu szafy. Pantografy działają na w pozycji rozłożonej drążka, dlatego należy odpowiednią przestrzeń przed szafą o powierzchni około 20-25 cm.

Ważna jest również głębokość szafy, w której chcemy zamontować omawiany drążek. Minimalna powinna wynosić co najmniej 60 cm.

Wróć do bloga