Blog

Segregowanie odpadów w domu - dlaczego warto to robić?

Jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej świadomi naszego wpływu na kondycję Ziemi i otaczającego nas środowiska naturalnego. Nawet najprostsze czynności - takie jak segregacja odpadów - potrafią przyczynić się do tego, aby zapobiec problemom związanym z ilością gazów cieplarnianych czy rosnącą liczbą wysypisk śmieci. Mimo tej wiedzy oraz wymogom unijnym dotyczącym segregacji, kwestia recyklingu w wielu gospodarstwach domowych to wciąż bagatelizowany zamysł, który wydaje się trudny do wdrożenia. W rzeczywistości jest to jednak drobna zmiana, która zapewnia wiele korzyści. W związku z tym warto podkreślić podstawowe zalety oraz rozwiązanie, które umożliwi mieszkańcom łatwiejszą segregację.

Wpływ na środowisko

To, co jest głównym celem segregacji, to pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Dzięki działaniu zgodnie z wymogami unijnymi możemy przyczynić się do wielu proekologicznych korzyści. Segregacja odpadów pozwala m.in. na:

  • ochronę terenów zielonych i zamieszkujących tam zwierząt - recykling papieru prowadzi do zmniejszenia wycinki lasów,
  • zmniejszenie ilości gazów cieplarnianych - odnawianie surowców zużywa mniej energii niż tradycyjna produkcja,
  • zmniejszenie zużycia surowców naturalnych,
  • zmniejszenie ilości odpadów (co wpływa na ogólne zmniejszenie zanieczyszczeń środowiska).

Segregowanie to oszczędność

Kwestie ekologiczne dla nikogo nie powinny pozostawać obojętne. Jednakże dla tych, których jeszcze nie przekonały powyższe korzyści, warto wspomnieć o tym, że segregując odpady można zaoszczędzić także pieniądze. Ma to związek z tym, że opłata za odbiór odpadów segregowanych jest znacznie niższa niż w przypadku odpadów niesegregowanych. Może być to kwota nawet 4 razy niższa, a wystarczy jedynie segregować odpady zgodnie z podziałem na 5 frakcji.

Prosty nawyk

Choć wydaje się, że segregowanie śmieci w gospodarstwie domowym jest trudne do wdrożenia, to należy sobie uświadomić, że jest to jedynie prosty nawyk, który raz wypracowany staje się zupełnie naturalną czynnością. Dla niektórych dodatkową trudnością jest zagospodarowanie miejsca na dodatkowe kosze. W obu przypadkach doskonale sprawdzą się specjalne kosze na śmieci typu cargo. Wysuwana konstrukcja z przemyślanie zaprojektowanymi segregatorami odpadów to nie tylko wygoda użytkowania, ale również oszczędność miejsca. Należy podkreślić, że kosze do segregacji typu cargo pozwalają na łatwe napełnianie i opróżnianie, a pokrywy ograniczają rozprzestrzenianie się przykrych zapachów. Dzięki temu wdrożenie nawyku segregacji odpadów stanie się dla każdego domownika przyjemniejsze oraz prostsze.

Wróć do bloga